Komšinica ubijenog Keme Bašića kroz suze: Čim smo vidjeli da nema bicikla, znali smo da je on
Četvrtak je u našem glavnom gradu obilježila gotovo filmska potjera nakon pljačke poslovnice Raiffeisen banke na Ilidži, kada su pljačkaši, bježeći od policije i zaštitara, ubili bivšeg pripadnika Armije RBiH Kemu Bašića (56), koji se slučajno zatekao na mjestu obračuna.
Podsjećamo, pljačkaši su u četvrtak u 8:50 sati opljačkali poslovnicu Raiffeisen banke u Rustempašinoj ulici na Ilidži. Uprkos brzoj reakciji policije i zaštitara, uspjeli su se pobjeći i u bijegu od policije i zaštitara su na Stojčevcu smrtno ranili nedužnog biciklistu. Tokom dana je pronađen zapaljeni automobil Alfa Romeo, koji su koristili pri pljački, a pljačkaši su najvjerovatnije pješice pobjegli prema planini Igman. Od tada ih aktivno traže službenici MUP-a Kantona Sarajevo i Federalne uprave policije.
Svjedoci tvrde da su dvojica razbojnika sa fantomkama na glavama, pancirima i „kalašnjikovima“ upali u poslovnicu banke, dok ih je u automobilu za bijeg čekao treću saučesnik. Jedan od njih je ispalio metak u plafon, a zatim su natjerali uposlenike da legnu na pod. Oteli su još uvijek neutvrđenu sumu novca, a u međuvremenu je zaštitar uspio pritisnuti „panik taster“ i za tri minute je pred poslovnicu stiglo zaštitarsko vozilo. Jednom je očevicu, nakon iznenadnog događaja, od šoka i straha pozlilo i izgubio je svijest. U potjeru su se uključile i dvije patrole Policijske uprave Ilidža, pa je ubrzo došlo do pucnjave. Na Stojčevcu su pljačkaši doslovno „izrešetali“ zaštitarsko vozilo, a tom prilikom su smrtno ranili Kemu Bašića. Uprkos brzoj intervenciji Hitne pomoći, na mjestu ubistva su zatekli Bašića bez znakova života. Na svu sreću, nije bilo više žrtava, iako su pljačkaši, pucajući na zaštitarsko vozilo, mogli povrijediti nekog od brojnih prolaznika i ostalih učesnika u saobraćaju.
Iako je cijelo područje Stojčevca ubrzo bilo potpuno blokirano, bez mogućnosti prolaza za vozače i pješake, potraga je nastavljena do duboko u noć i do trenutka objavljivanja ovog teksta pljačkaši nisu uhapšeni. S obzirom da se gotovo istovremeno u sarajevskom naselju Hrasno dogodila druga pljačka poslovnice Raiffeisen banke, Vlada Kantona Sarajevo je donijela odluku koja će dovesti do povećanja broja policijskih službenika u gradu.
Kemo Bašić je živio u ulici Josipa Slavenskog na Ilidži i njegove komšije i prijatelji još ne mogu prihvatiti činjenicu da je stradao na ovakav način. Jedna od njih je i Kemina komšinica, Zdenka Adamović.
„Čuli smo da je poginuo biciklista, a ja sam se sjetila odmah da on ide na Stojčevac. Bio mi je isto kao sin, 20 godina živi sa mnom i mojim suprugom“, započela je kroz suze razgovor za Source.ba portal Zdenka Adamović te nastavila:
„Ja sam zvala policiju, ali još nisu znali ime stradalog. Dva sam puta zvala. Onda je došao suprug i otišao u podrum da vidi ima li bicikla. Čim je vidio da nema bicikla, znali smo da je to on. Sinoć su mu djeca bratova išla gore u bolnicu. Kažu da ga je pogodio samo jedan metak u srce. To je jedno zlatno dijete, plemenitog srca. Bio je u ratu, bio je borac od prvog dana, 20 godina je živio sa nama. Ne mogu zaustaviti suze“, kaže Zdenka.
(source.ba)
Podsjećamo, pljačkaši su u četvrtak u 8:50 sati opljačkali poslovnicu Raiffeisen banke u Rustempašinoj ulici na Ilidži. Uprkos brzoj reakciji policije i zaštitara, uspjeli su se pobjeći i u bijegu od policije i zaštitara su na Stojčevcu smrtno ranili nedužnog biciklistu. Tokom dana je pronađen zapaljeni automobil Alfa Romeo, koji su koristili pri pljački, a pljačkaši su najvjerovatnije pješice pobjegli prema planini Igman. Od tada ih aktivno traže službenici MUP-a Kantona Sarajevo i Federalne uprave policije.
Iako je cijelo područje Stojčevca ubrzo bilo potpuno blokirano, bez mogućnosti prolaza za vozače i pješake, potraga je nastavljena do duboko u noć i do trenutka objavljivanja ovog teksta pljačkaši nisu uhapšeni. S obzirom da se gotovo istovremeno u sarajevskom naselju Hrasno dogodila druga pljačka poslovnice Raiffeisen banke, Vlada Kantona Sarajevo je donijela odluku koja će dovesti do povećanja broja policijskih službenika u gradu.
Kemo Bašić je živio u ulici Josipa Slavenskog na Ilidži i njegove komšije i prijatelji još ne mogu prihvatiti činjenicu da je stradao na ovakav način. Jedna od njih je i Kemina komšinica, Zdenka Adamović.
„Čuli smo da je poginuo biciklista, a ja sam se sjetila odmah da on ide na Stojčevac. Bio mi je isto kao sin, 20 godina živi sa mnom i mojim suprugom“, započela je kroz suze razgovor za Source.ba portal Zdenka Adamović te nastavila:
„Ja sam zvala policiju, ali još nisu znali ime stradalog. Dva sam puta zvala. Onda je došao suprug i otišao u podrum da vidi ima li bicikla. Čim je vidio da nema bicikla, znali smo da je to on. Sinoć su mu djeca bratova išla gore u bolnicu. Kažu da ga je pogodio samo jedan metak u srce. To je jedno zlatno dijete, plemenitog srca. Bio je u ratu, bio je borac od prvog dana, 20 godina je živio sa nama. Ne mogu zaustaviti suze“, kaže Zdenka.
(source.ba)
