AFERA KILA ZLATA Gordan Milinić poziva Dodika na poligraf!
Povodom izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u emisiji “Pošteno” Federalne televizije, urednice Duške Jurišić, da je “kilogram zlata izmišljen”, ja, Gordan Milinić, bivši ambasador Bosne i Hercegovine u Ruskoj Federaciji i svjedok u istrazi koju vodi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ponovo pozivam Milorada Dodika da tu svoju izjavu potvrdi na poligrafu pa da se vidi ko laže, a ko govori istinu.
Žao mi je što kao svjedok u istrazi ne smijem ometati istragu i iznositi detalje o uručenju kilograma zlata, niti pominjati druge svjedoke koje Tužilaštvo BiH saslušava, ali ako me Dodik želi optužiti da lažem, na raspolaganju mu je poligraf, koji u ovoj fazi ne bi ometao istragu.
Ja sam u svakom momentu, za razliku od njega, spreman da se suočimo na poligrafu pa da se utvrdi ko laže, a ko govori istinu.
Međutim, Dodik čitavo vrijeme uporno izbjegava poligraf, jer zna da poligraf neće moći slagati kao što laže narodne mase u Republici Srpskoj. Umjesto toga on nudi izjave Burlakova, koji čuva sebe i ne smije potvrditi da je dao zlato, jer je i davanje mita krivično djelo kao i uzimanje mita, a Dodik mu je kao protivuslugu ustupio Rudnik mrkog uglja “Lješljen” kod Bosanskog Novog.
Takođe su providni i pokušaji blaćenja mene, koji sam u ovom slučaju svjedok. Deplasirano je nakon šest godina iznositi nekakve primjedbe na moj rad u Rusiji, koje nikad ranije nisu pomenute ni pokrenute, što jasno govori da su u funkciji pokušaja moje diskvalifikacije kao svjedoka.
Pokušaji skretanja pažnje na kilogram zlata su ujedno i pokušaji odvlačenja pažnje javnosti sa znatno krupnijih afera koje se takođe istražuju, pa zato javno pozivam Dodika da objavi ugovor o privatizaciji Naftne industrije Republike Srpske, koji je već devet godina državna tajna pod oznakom “strogo povjerljivo”, kako bi saznali koliko stotina miliona maraka je ukradeno u toj privatizaciji, čijim novcem je vršena privatizacija i koliko je Republika Srpska oštećena u toj privatizaciji - napisao je u svojoj javnoj reakciji - pismu Gordan Milinić, bivši ambasador BiH u Moskvi.(avaz.ba)
Žao mi je što kao svjedok u istrazi ne smijem ometati istragu i iznositi detalje o uručenju kilograma zlata, niti pominjati druge svjedoke koje Tužilaštvo BiH saslušava, ali ako me Dodik želi optužiti da lažem, na raspolaganju mu je poligraf, koji u ovoj fazi ne bi ometao istragu.
Ja sam u svakom momentu, za razliku od njega, spreman da se suočimo na poligrafu pa da se utvrdi ko laže, a ko govori istinu.
Međutim, Dodik čitavo vrijeme uporno izbjegava poligraf, jer zna da poligraf neće moći slagati kao što laže narodne mase u Republici Srpskoj. Umjesto toga on nudi izjave Burlakova, koji čuva sebe i ne smije potvrditi da je dao zlato, jer je i davanje mita krivično djelo kao i uzimanje mita, a Dodik mu je kao protivuslugu ustupio Rudnik mrkog uglja “Lješljen” kod Bosanskog Novog.
Pokušaji skretanja pažnje na kilogram zlata su ujedno i pokušaji odvlačenja pažnje javnosti sa znatno krupnijih afera koje se takođe istražuju, pa zato javno pozivam Dodika da objavi ugovor o privatizaciji Naftne industrije Republike Srpske, koji je već devet godina državna tajna pod oznakom “strogo povjerljivo”, kako bi saznali koliko stotina miliona maraka je ukradeno u toj privatizaciji, čijim novcem je vršena privatizacija i koliko je Republika Srpska oštećena u toj privatizaciji - napisao je u svojoj javnoj reakciji - pismu Gordan Milinić, bivši ambasador BiH u Moskvi.(avaz.ba)
