Zašto heroj iz Srebrenika ne može usvojiti djevojčicu Samiru?


Heroj iz Gornjeg Srebrenika koji je prije nešto više od mjesec dana spasio 5-godišnju djevojčicu, koja je nekoliko dana bila izgubljena i sama u šumi, odlučio je da joj pruži sigurnost i toplinu doma, koju joj njeni roditelji ne mogu pružiti.

Nakon što ju je pronašao i spasio, Damir Kavgić je izrazio želju da usvoji malenu Samiru, ali je za pokretanje postupka čekao da se ona oporavi i izađe iz bolnice.

Damir pojašnjava zašto još nije pokrenut postupak usvajanja, te u kakvim uslovima trenutno živi malena Samira.

– Iako je izašla iz bolnice, Samira još nije dobrog zdravlja. Ona je sada kod kuće u Rašljanima, ali bolesna je, ima visoku temperaturu, a njeni roditelji joj ne mogu ponuditi pravu njegu. Zbog toga bi ona opet trebalo da ide u bolnicu – kazao nam je Kavgić.

Dodao je da, ukoliko ne bude hospitalizirana, Samira će narednih nekoliko dana boraviti kod njega.

– Porodica Alić živi u groznim uvjetima. Vjerujte, to se ne može riječima opisati. Tamo kao da je stalo vrijeme, žive kao da je 16. vijek. Zbog toga se ja želim brinuti o Samiri. Kod mene će imati krov nad glavom, krevet i hranu. Pored toga, družila bi se s mojom djecom i odrastala u normalnim uslovima – govori naš sagovornik.

Uprkos njegovoj želji da djevojčici pruži bolje uslove za život, Samirini roditelji ipak su se predomislili, te je trenutno ne žele dati na usvajanje.

– Roditelji odjednom ne žele da potpišu saglasnost. Boje se da u tom slučaju neće dobijati nikakvu novčanu pomoć od Centra za socijalni rad. Izgleda da im je neko napunio glavu glupostima i sad ja tu ne mogu ništa uraditi, osim da je posjećujem, pazim i povremeno dovodim u svoju kuću – kaže Damir, dodajući da je on smatra svojim djetetom.

Kako ističe, boji se da je u tom slučaju socijalne službe ne odvedu u dom.

– Ja to neću dati! Nema šanse da bude u domu, pored mene i moje porodice – naglašava Kavgić.

Iz Centra za socijalni rad Brčko potvrdili su nam da je slučaj porodice Alić kompleksan, te da se bez saglasnosti roditelja djevojčica neće dati na usvajanje niti će je poslati u Dom za nezbrinutu djecu.

– Roditelji primaju socijalnu pomoć zbog toga što ne rade, a ne zato što su bolesni. Stoga djevojčica  ostaje u svom domu dok roditelji ne odluče drugačije jer djeca ne mogu biti oduzeta od roditelja zbog siromaštva – istakli su iz Centra.

Dodali su da djevojčica jedino može biti odvojena od roditelja ako Tužilaštvo Brčko distrikta BiH pokrene postupak zbog zlostavljanja, zanemarivanja ili ako se utvrdi da su roditelji mentalno oboljeli, narkomani ili alkoholičari.

Iako do sada nije uspio u svojoj namjeri, heroj i veliki čovjek Damir Kavgić i dalje će se boriti da petogodišnjoj Samiri obezbijedi ono što njeni roditelji ne mogu.
(faktor)