SUMNJA SE DA SU NESTALI BRAT I SESTRA (5) MRTVI: Svi strahuju za njihove živote…
Današnja potraga po vrletima podmajevičkog sela Rašljani kod Brčkog nije dala pozitivne rezultate u potrazi za nestalim mladićem (22) i njegovom sestrom koja je stara 5 godina.
Ova informacija potvrđena je za brčanski portal Otisak.ba od više učesnika u potrazi. Podsjećamo da je mladić osoba sa posebnim potrebama.
– Očekivali smo da ćemo danas imati pronalazak nestalih osoba. Nažalost to se nije dogodilo. Postavili smo desetak čeka, ali umjesto pronalaska mi smo došli do zaključka da bi se ovo moglo pretovoriti u veliku tragediju – kazao je “Otisku” jedan od učesnika u potrazi.
Na pitanje u kakvu tragediju rekao je: “Danas nismo primijetili njihovo kretanje, plašimo se da nisu živi”.
Ujutro se očekuje angažman i helikopterske jedinice Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, te dolazak Gorske službe spašavanja iz Mostara, kako bi se uključili u potragu.
DRAMA OKO OTMICE DJEVOJČICE (5): Helikopteri se uključuju u potragu, u skrovištu pronađeni ostaci hrane
2helikopter2Na današnjem kolegiju Vlade Brčko Distrikta dogradonačelnik Esed Kadrić je zatražio pomoć vazduhoplovnih snaga u potrazi za odbjeglim 22-godišnjim mladićem i njegovom 5-godišnjom sestrom.
Podsjećamo da je mladić sa posebnim potrebama u subotu u poslijepodnevnim satima odveo svoju sestru u šumu i od tada traje potraga za njima koju su organizirali predstavnici Crvenog krsta i Civilne zaštite u Brčkom.
Kasnije su se potrazi priključili policajci sa psima tragačima i mještani Rašljana. Kadrić je uvjeren da bi helikopterska jedinica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine dosta pomogla u lociranju i spašavanjo djevojčice i mladića.
Strahuje se za njih, posebno s obzirom na velike vrućine.
Potraga za mladićem (22) i njegovom 5-ogodišnjom sestrom sinoć je zaustavljena jer su postojale procijene da se oni neće kretati noću.
– Prema mišljenju stručnjaka, obzirom da je on osoba sa retardacijom, pretpostavili smo da se neće kretati noću jer se plaši. Osim toga uslovi za potragu su bili loši – kazala je zaOtisak.ba osoba koja intenzivno radi na potrazi za ovim mladićem i djevojčicom.
Na pitanje da li se radi o otmici djevojčice, jer očito je da se nisu izgubili u šumi, obzirom da su bili locirani, te da se, kada je primijetio spasioce, dao u bijeg, isti izvor je kazao da se “to komotno može tako reći”.
– Jučer su u potrazi najbrojnije bile ekipe Crvenog krsta i Civilne zaštite, a kasnije su se priključili i pripadnici policije sa psima tragačima. U potrazi je učestvovala i nekolicina mještana. Volio bih da se danas potrazi priključi što veći broj mještana, ali i stanovnika okolnih sela jer smo za danas planirali uraditi veliki obruč kako bi odbjeglog mladića natjerali na kretanje i na taj način da uspješno okončamo ovu potragu – kazao je izvor.
Ovaj mladić je i ranije, dok je bio dječak, prema tvrdnjama mještana, imao običaj da ode u šumu gdje se zadržavao po nekoliko dana.
– Ono što sada zabrinjava jeste činjenica da je otišao u dio šume u kojoj se ne snalazi dobro. Bolje ili odlično se snalazi u desnom dijelu šume, no on je otišao u kontra stranu- kazao je “Otisku” jedan od mještana.
Na pitanje kako cijeni da će moći preživjeti bez hrane i vode on nam je rekao da ga to ne zabrinjava jer ima dosta izvora, a i plodova kao što su maline, kupine, jabuke – divlje i džanarike.
– Jedino što može biti problem jeste djevojčica koja bi se mogla razboliti ukoliko jede nezrelo voće. Kada smo jučer došli do skrovišta u kojem su bili pronašli smo nekoliko ogrizaka od jabuka koje su pojeli – kazao nam je ovaj mještanin koji nije želio da nam otkrije svoje ime.
Jučer se mogla čuti informacija da su uočeni na teritoriji Tuzlanskog kantona, no iz tamošnjeg MUP-a je demantirana takva informacija.
Naime, policija je obišla područje za koje su postojali navodi da su brat i sestra tu viđeni i nisu ih uočili. U kantonalnom MUP-u su naveli da je policija iz Srebrenika u kontaktu sa brčanskom policijom.
